Słownik

PIELO-SŁOWNIK

AIO – to połączenie warstwy zewnętrznej (najczęściej kieszonki) z doszytą warstwą chłonną. Takie połączenie tworzy gotowy do założenia, jednolity komplet pieluchowy. Pełna nazwa tego systemu to All In One – wszystko w jednym.

 

Binkifold –  nazwa dedykowana specjalnie skrojonemu materiałowi, który spięty snappi, albo rzepaskiem przypomina złożoną w samolot albo latawiec tetrę. Jest jednak od niej zdecydowanie cieńszy, bardziej chłonny i nie wymaga specjalnego składania i wcześniejszego przygotowywania. Posiada wszyty język. Nazwa „binkifold” jest własnością marki MinkiBinki.

 

Booster – bardzo krótki dodatkowy wkład, używany w celu wzmocnienia chłonności pieluszki, który nie może stanowić samodzielnej warstwy chłonnej. Umieszcza się go pod wkładem chłonnym w kieszonce lub w AIO. Jest świetnym dodatkiem do tetry.

Burta – to specjalnie skrojone kawałki elastycznego materiału lub bawełny, wszyte we wkłady w miejscu stykania się z pachwinami. System ten ma na celu ochronę otulacza przed wypłynięciem mlecznej kupki. Z powodzeniem stosuje się burty również u starszych dzieci.

 

Długie pranie – to pranie zasadnicze ustawione na programie bawełna z dodatkowym płukaniem. Długość takiego prania waha się w zależności od modelu pralki i trwa średnio od 2 do 3 godzin.

 

Filcowanie się wełny – czasami otulacze wełniane mogą się filcować w miejscu najbardziej narażonym na kontakt z moczem.

 

Formowanka – to specjalnie uformowana (uszyta) warstwa chłonna, której zadaniem jest pochłonięcie większej niż wkład ilości moczu i/lub zatrzymanie kupki. Formowanka może być uszyta z materiału naturalnego lub syntetycznego. Zapinana może być na napy lub rzepy. Najczęściej jest regulowana również na długości.

 

Gumki – wszywa się je w pachwiny, na pleckach i na brzuszku.

 

Kąpieluszka – to pieluszka, która jest idealnym wielorazowym rozwiązaniem dla dzieci korzystających z basenu i innych form wodnej aktywności. To doskonała alternatywa dla jednorazowej „pieluszki na basen”.

 

Kieszonka – to połączenie warstwy wierzchniej (otulacza) z kieszenią (warstwą doszytego do PUL-u materiału – naturalnego lub syntetycznego), która oddziela materiał PUL od skóry malucha. W kieszonkę można wsadzić dowolny wkład chłonny (tetrę, prefold, etc.).

 

Kieszonka bez przeszyć – jest zgrabniejszą odmianą tego typu pieluszki, zazwyczaj wydaje się być węższa w kroku, ale istnieje pewne ryzyko, że materiał wewnętrzny, nie mając zabezpieczenia w postaci przeszyć będzie się wywijał i dojdzie do przecieku.

 

Kieszonka z przeszyciami to typ pieluszki, która w miejscu gumek w pachwinach ma dodatkowe przeszycie. Wydaje się być nieco szersza, ale dzięki przeszyciom zabezpiecza materiał wewnętrzny przed wywijaniem się. Jest to dość istotne szczególnie dla początkujących Wielo-rodziców, którzy nie mają jeszcze wystarczającej wprawy w układaniu pieluszki w pachwinach.

 

Klamerka snappi – to zębata klamerka, posiadająca trzy odnogi, spinająca m.in. tetrę lub prefold.

 

Lanolinowanie – to kuracja lanolinowa (na zimno lub na gorąco). Ma za zadanie zabezpieczyć wełniane włókna przed przeciekaniem. Lanolina uszczelnia wełnę, dzięki czemu nie przepuszcza ona wilgoci na zewnątrz.

 

Majteczki treningowe – to specjalne wzmocnione majteczki, które stają się pomocne w momencie rozpoczęcia przygody z nocnikiem. Należy jednak pamiętać, że trenerki nie zastąpią pieluszki. Ich zadaniem nie jest zatrzymanie moczu, ponieważ nie posiadają warstwy chłonnej.

 

Materiały naturalne – w tej grupie znaleźć możemy bawełnę, len i konopie. Cała ta grupa tkanin świetnie sprawdza się w pieluchowaniu maluszków, ponieważ są one chłonne (choć chłonność ta zależna jest od wielu czynników) i przede wszystkim są naturalne. Pod pojęciem materiał naturalny znaleźć możemy tkaninę w 100% utkaną z konopi, bawełny czy lnu, ale są też mieszanki zawierające domieszkę poliestru, którego zadaniem jest zniwelować twardnienie tkaniny i przyspieszyć jej schnięcie. Zarówno materiał w pełni naturalny jak i mieszany jest świetnie tolerowany i bardzo lubiany. Każda z odmian ma swoich zwolenników.

 

Materiały syntetyczne – do tej grupy zalicza się bardzo lubiana i powszechnie znana wiskoza bambusowa. Może występować z domieszką bawełny lub poliestru. 

 

Materiały sztuczne – do tej grupy należą mikropolar i coolmax. Obie tkaniny są w 100% uszyte z włókien sztucznych. Świetnie odprowadzają wilgoć od skóry, przy czym mikropolar daje uczucie suchości natomiast coolmax daje uczucie sucho/mokro. Tkaniny te wykorzystywane są w kieszonkach, wkładach i jako wkładki sucha pupa.

 

Myjki – małe ściereczki uszyte głównie z naturalnych materiałów (bambusa, bawełny, flaneli) będące świetnym zamiennikiem chusteczek nawilżanych.

 

Nappy fresh – to antybakteryjny dodatek do proszku, którego zadaniem jest zdezynfekowane i pozbycie się chorobotwórczych patogenów z pieluszek.

 

Napy – to rodzaj zapięcia (zatrzask przypominający guzik).

 

Octowanie – to zabieg polegający na utrwaleniu koloru tkaniny wełnianej. Dotyczy to przede wszystkim otulaczy, gatek i longów z wełny recyklingowej.

 

Odtłuszczanie – to zabieg polegający na wypłukaniu z tkanin sztucznych wszelkich zabrudzeń (innych niż mocz i kał), które pochodzą z kremów i zasypek, powodujących zaklejanie porów i tym samym upośledzenie wchłaniania zabrudzeń do wewnątrz wkładu/pieluszki.

 

Otulacz PUL– to warstwa wierzchnia (zewnętrzna), która w połączeniu z dowolnym, luźno włożonym wkładem tworzy pieluchowy komplet wielorazowy. Otulacz nie zawiera materiału chłonnego. Otulacz pulowy uszyty jest z materiału syntetycznego, paroprzepuszczalnego.

 

Papierki do łapania kupki to naturalne papierki, które są doskonałym zabezpieczeniem pieluszek przed zabrudzeniem kupką. Niektóre z nich można po wypraniu użyć ponownie. Na rynku dostępne są również papierki biodegradowalne.

 

Pieluszka MOS – MINI ONE SIZE (MiniOS) to idealny rozmiar dla maluszków, które wyrastają z rozmiaru NB/S, ale są jeszcze zbyt małe, żeby zacząć nosić rozmiar OS. MiniOS zazwyczaj są krótsze i węższe w kroku. Szczupłym dzieciom o wąskich udach mogą posłużyć bardzo długo. Przedział wagowy mieści się w granicach 5,5 kg – 10 kg.

 

Pieluszka NB – NEWBORN pieluszka przeznaczona dla maluszków już od pierwszych chwil życia. Często pieluszki noworodkowe mają specjalne wycięcie na pępek. Rozmiar ten leży idealnie na dzieciach o wadze startowej ok. 3,5 kg.

 

Pieluszka OS – ONE SIZE z założenia to pieluszka na cały okres pieluchowania, jednak tak naprawdę będzie odpowiednia dla dzieci o wadze od ok. 6-7 kg do ok. 14-15 kg. Oczywiście dużo zależy od budowy maluszka.

 

Pieluszka rozmiarowa – pieluszka tego typu ma mniejszy zakres wagowy, jest zapinana na bioderkach i nie ma nap do regulacji wysokości.

 

Pieluszka SLIM/FIT – to pieluszka w rozmiarze OS, ale zdecydowanie węższa w kroku. Standardowy OS ma ok. 13 cm w kroku, a OS SLIM będzie od niego o 1-2 cm węższy. Idealny dla dzieci o pulchniejszych udach, które potrzebują mieć wąsko w kroku.

 

Pieluszka typu Pants – to wielorazowa pieluszka zapinana na bioderkach. Często można ją wciągnąć jak majteczki. Bardzo lubiany typ pieluszki przez mamy małych uciekinierów (maluszków raczkujących i biegających).

 

Płukanie przed praniem – to płukanie mające na celu wstępne usunięcie nieczystości tak, aby pranie zasadnicze nie odbywało się w „siuśkowej zupie”.

 

Podkład wielorazowy do przewijania – uszyty jest najczęściej z paroprzepuszczalnego PUL-u i mikropolaru lub innej tkaniny. Stanowi doskonałe uzupełnienie wielorazowej wyprawki pieluchowej.

 

Preflat – nazwa dedykowana specjalnie skrojonemu materiałowi, który spięty snappi, albo rzepaskiem przypomina tetrę lub formowankę, tylko jest od niej zdecydowanie cieńszy. Posiada dołożony język. Nazwa „preflat” jest własnością marki Magabi.

 

Prefold – to prostokątny wkład składany, który w części środkowej ma więcej warstw niż po bokach. W ostatnich czasach coraz  częściej można spotkać różne modyfikacje tego rodzaju wkładu chłonnego. 

 

Regulacja na długości i szerokości to dostosowanie pieluszki na długość i szerokość w pasie. W pasie szerokość można regulować przy pomocy nap i rzepu, natomiast długość reguluje się tylko przy pomocy nap.

 

Rzepasek – materiałowy pasek zakończony rzepem, którym spinamy tetrę prefold lub inny specjalnie zszyty materiał.

 

Rzepy – to materiał składający się z dwóch części, z których jeden wczepia się w drugi.

 

Sfilcowanie wełny – to nadmierne skurczenie się włókien wełnianych, ich zbicie i uszczelnienie. Otulacz sfilcowany jest dużo mniejszy, sztywniejszy i grubszy. Nie wymaga już lanolinowania, ponieważ włókna są zbite i raczej nie przepuszczą wilgoci na zewnątrz.

 

SIO – to połączenie warstwy wierzchniej (otulacza, zawierającego napy systemowe) z warstwą chłonną, dedykowaną temu otulaczowi (wkład również posiada napy). Dzięki napom otulacz oraz wkład można połączyć w jedno. Pełna nazwa dla tego systemu to Snap In One – zepnij w jedno.

 

Stripping – to zabieg polegający na oczyszczeniu materiałów naturalnych ze złogów proszku czy niedopranych nieczystości. Nie wymaga on specjalnego przygotowania, a przy prawidłowym praniu pieluszek może się okazać, że nie będzie w ogóle potrzebny.

 

System NO-CRUSH – termin będący własnością marki Mommy Mouse. To zakładki będące alternatywą dla gumek w pachwinach. Celem tego systemu jest nie pozostawianie odcisków.

 

Wełniane baggy – to luźne w kroku, szerokie spodnie, uszyte z dzianiny wełnianej.

 

Wełniane gatki – to gatki, uszyte najczęściej z wcześniej przygotowanej wełny recyklingowej (odzyskanej, przerobionej z innego wełnianego uszytka). Posiadają w newralgicznym miejscu dwie warstwy materiału. Gatki nakłada się najczęściej na formowankę lub tetrę/prefold spiętą snappi.

 

Wełniane longi – to nic innego jak wełniane gatki z doszytymi nogawkami. Mogą być używane, jako spodenki lub warstwa nieprzemakalna na formowankę, tetrę czy wkład spięty snappi.

 

Wełniany otulacz – to warstwa wierzchnia (zewnętrzna), która w połączeniu z dowolnym, luźno włożonym wkładem tworzy pieluchowy komplet wielorazowy. Otulacz nie zawiera materiału chłonnego. Wełniak uszyty jest z tkaniny lub dzianiny wełnianej 100% lub z domieszkami.

 

Wietrzenie wełny – zasada: jedna zmiana pieluszki – jeden wełniak. Nawet, jeśli otulacz wełniany nie został zmoczony to należy go pozostawić do wywietrzenia. Dzięki takiemu zabiegowi wełna będzie długo służyła swojemu właścicielowi i pozostanie w świetnej formie.

 

Wkład długi – to wkład składający się z kilku (dwóch, trzech lub więcej) zszytych w jedno warstw materiału naturalnego (często różnych naturalnych materiałów z domieszką poliestru lub bez), który składa się wzdłuż. Wkłady długie mają różne długości (50, 60, 70 i więcej cm) i różne szerokości (9, 10, 12 i więcej cm). Wkłady te dedykowane są do kieszonek, otulaczy pulowych oraz otulaczy wełnianych.

 

Wkład krótki – to wkład składający się z kilku (dwóch, trzech lub więcej) zszytych w jedno warstw materiału naturalnego (często różnych naturalnych materiałów z domieszką poliestru lub bez). Wkład ten dedykowany jest głównie kieszonkom. Długość wkładów krótkich odpowiada długości kieszonki lub otulacza. Ich szerokość jest taka, jak wkładów długich (9, 10, 12 i więcej cm).

 

Wkład ręcznikowy – to wkład składający się zazwyczaj z dwóch warstw materiału zszytych ze sobą i tworzących prostokąt, który można złożyć w zależności od potrzeb.

 

Wkładka sucha pupa – to jednowarstwowy kawałek mikropolaru, którego zadaniem jest dać poczucie „suchej pupy”. Wkładka jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które nie tolerują uczucia mokro od pupy, a korzystają z pieluszek z naturalnym materiałem od pupy.

 

Wkładka wełniana – to zazwyczaj dwuwarstwowy kawałek wełny, który stanowi doskonałe zabezpieczenie otulacza wełnianego przed sfilcowaniem w newralgicznym miejscu. Nakłada się ją na wewnętrzną stronę otulacza wełnianego tuż pod wkład chłonny.

 

Worek PUL – worki występują w różnych rozmiarach, mają różne zapięcia, a niektóre jedynie wszytą gumkę. W workach przechowujemy zazwyczaj brudne pieluszki w domu czy na spacerze. W mniejszych woreczkach można przechowywać wielorazowe myjki, a w większych pieluszki czekające na pranie.

 

Zakładki – to dodatkowy materiał najczęściej w otulaczu PUL, w który możemy włożyć część wkładu chłonnego. Zakładki doszyte są z przodu i z tyłu otulacza. Można je zrobić z materiału PUL, mikropolaru czy coolmaxu. W otulaczach wełnianych są rzadko spotykane.