Przechowywanie

Przechowywanie

Istnieje kilka sposobów na przechowywanie brudnych pieluch. Sposób zależny jest nie tylko od naszych preferencji, ale również od miejsca, jakim dysponujemy w domu. 

Wiadro

Najbardziej rozpowszechnioną formą przechowywania pieluch wielorazowych jest plastikowe wiadro z klapką (pokrywką), do którego wrzuca się zabrudzone pieluchy (wcześniej oczyszczone z kupki). Wiadro nie powinno być przykryte pokrywką a jedynie delikatnie nakryte w celu dostępu powietrza. Po każdorazowym przerzuceniu pieluch z wiadra do pralki należy wiadro umyć i spryskać ewentualnie płynem do dezynfekcji powierzchni (nie jest to wymagany, ale pożądany zabieg).

Wiadro + worek PUL

W wiadrze umieszcza się duży worek uszyty z PUL-u (nazywany workiem do wiadra). Worek ten nie posiada zamknięcia, jest jedynie obszyty u góry (może mieć wszytą gumkę). Korzyścią wynikającą z takiego rozwiązania jest łatwe przeniesienie brudnych pieluch do pralki. Nie ma potrzeby wrzucania każdej z pieluch osobno. Można włożyć je w worku (w cyklu prania wypadną z niego same) lub wysypać w pralce. Dzięki umieszczonemu workowi nie ma potrzeby mycia wiadra i jego dezynfekowania.  Najlepiej mieć w posiadaniu dwa takie worki.

Worek przy przewijaku

Doskonałą alternatywą przechowywania brudnych pieluch jest powieszony przy przewijaku worek PUL (obecnie można kupić worki ze specjalnymi uchwytami na przewijak/łóżeczko), który po załadowaniu (najlepiej mieć tak duży worek, żeby pomieścił pieluchy z dwóch dni) wrzucamy do pralki i traktujemy je tak, jak te przechowywane w worku w wiadrze. Przy takim systemie potrzebne będą dwa worki.
 

Wszystkie przedstawione tu sposoby na przechowywanie brudnych pieluch dotyczą tzw. przechowywania na sucho. W Internecie można znaleźć również informacje na temat przechowywania na mokro, w przygotowanym wcześniej roztworze wody i środka dezynfekującego. Sposób ten jednak niesie za sobą ryzyko namnażania się chorobotwórczych bakterii, które w wilgotnym środowisku mają doskonałe warunki bytowe.