Pranie WEŁNY
Otulacze wełniane pierzemy w zależności od potrzeb. Niektórzy znawcy tematu twierdzą, że prać wełnę powinno się średnio co 2-3 tygodnie, inni piorą raz na miesiąc a jeszcze inni wtedy, gdy zaczyna pachnieć inaczej niż zwykle. Jeśli pieluszka zostanie zabrudzona kupką należy ją bezwzględnie wyprać. Jeśli zostanie mocno zasiusiana należy ją wypłukać pod bieżącą, letnią wodą i pozostawić do wyschnięcia, układając na płasko, natomiast jeśli po użyciu będzie jedynie delikatnie wilgotna to należy ją wywietrzyć najlepiej w miejscu, gdzie cyrkulacja powietrza jest odpowiednio wysoka.
Istotą prania wełny jest zachowanie zrównoważonej temperatury zarówno prania jak i płukania (powinny one być bardzo zbliżone) i nie przekraczać 40 stopni (choć ta kwestia często wywołuje spór z uwagi na to, ze niektórzy używają wody o temperaturze 30 stopni twierdząc, że wyższa powoduje filcowanie materiału). Pranie to powinno odbywać się ręcznie, choć dziś już możemy spotkać się z tak zwaną wełną pralkopierną, ale ze względu na to, iż programy do wełny w pralkach nie są ujednolicone, zalecamy pranie ręczne. Jak zatem wyprać wełniany otulacz aby się on nam nie zniszczył (nie sfilcował – zniszczona wełna to wełna sfilcowana, wełna zbita, twarda i nieprzyjemna w dotyku).
Instrukcja prania wełny jest bardzo prosta.
Najpierw należy przygotować miskę z wodą, która jest w naszym odczuciu letnia. Przy pierwszych próbach poprawnego wyprania wełny możemy posłużyć się termometrem kąpielowym lub innym, który mierzy z powodzeniem temperaturę otoczenia. Do takiej wody dodajemy płyn dedykowany tkaninom wełnianym. Idealnie byłoby gdyby nie był to produkt drogeryjny a kupiony w sklepie z pieluchami, który ma w ofercie produkty ekologiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy większą pewność, że nasza wełniana pieluszka zostanie odpowiednio potraktowana środkiem do tego przeznaczonym.
Po przygotowaniu roztworu wody i płynu zanurzamy naszą pieluszkę i delikatnie ją uciskamy. Po 2-3 minutach wyciągamy pieluszkę, odsączamy nadmiar wody i przystępujemy do płukania. Jak już wspomniano wyżej temperatura prania i płukania powinna być taka sama lub bardzo zbliżona. Zabieg ten można przeprowadzić na dwa sposoby. Do miski wlewamy czystą wodę o zbliżonej do prania temperaturze i przy pomocy delikatnych ruchów staramy się usunąć środek piorący. My preferujemy drugi sposób i płuczemy wełnę pod bieżącą wodą, pamiętając jedynie by ta była zbliżona pod względem temperatury do wody użytej do prania. Po wypłukaniu pieluszki nadmiar wody delikatnie odsączamy, rozkładamy pieluszkę na płasko na czystym ręczniku, kładziemy na pieluszkę drugi ręcznik i delikatnie dociskając, odsączamy nadmiar wody. Po takim zabiegu kładziemy otulacz na płasko z dala od słońca i innych źródeł ciepła i pozostawiamy do wyschnięcia.