Poradnik tetra

Tetra

Tetra, pieluszka tetrowa najczęściej szyta w formie kwadratu, rzadziej prostokąta. Czasami tetra kwadratowa wykurczy się nierównomiernie i powstanie z niej prostokąt. Skład tetry jest różny. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest tetra bawełniana. Ostatnio można spotkać tetrę szytą w całości z wiskozy bambusowej lub tetrę bawełnianą z domieszką wiskozy bambusowej. Rozmiar jak i gramatura pieluch tetrowych jest różna. Poniżej znajduje się kilka kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem pieluch tetrowych.

Przeznaczenie

Pieluchy tetrowe mają wiele różnych zadań, stawianych im każdego dnia przez mamy małych dzieci i tych nieco starszych też. Istnieje takie przeświadczenie w świecie młodych rodziców, że tetra to istotny element każdej wyprawki i właściwie bez niej wyprawka niemowlęca nie jest kompletna. Dzisiejsze pokolenie młodych dorosłych tetrę zna tylko i wyłącznie z opowiadań mam i babć, kredytowe sterty tej tkaniny gotowało się w specjalnym garze, często też krochmaliło, prasowało i później zakładało na pupę, owijając ceratą. Takie przeznaczenie tetry straciło na wartości w momencie ukazania się pieluch jednorazowych i szerszej ich dostępności (w Polsce to początek lat 90 ubiegłego wieku). Popularna tetra nadal jednak przydatna była do przemywania buzi, karmienia, czy przytulania. Dziś tetra wraca do łask, jako jeden z podstawowych elementów pieluchowej wyprawki wielorazowej. Nie wszyscy rodzice pieluchujący wielorazowo korzystają z dobrodziejstw tej tkaniny, ponieważ ma ona również wady, ale o tym później.

Rozmiar

Pieluchy tetrowe występują w kilku rozmiarach (wszystkie rozmiary podane są w centymetrach):

40×40
50×50
60×60
70×70
80×80

Wszystkie powyższe wielkości to kwadraty. Tetry prostokątne występują w różnych konfiguracjach (wszystkie rozmiary podane są w centymetrach), np.:

60×70
70×80
60×80
i inne

Gramatura

To masa/waga jednego metra kwadratowego wyrażonego w gramach. Tetra w zależności od ciężkości ma różne oznaczenia gramaturowe i tym samym różne zastosowania. Można znaleźć gramaturę 125 g, 140 g, 185 g. Im wyższa gramatura tym tetra jest cięższa, gęściej tkana (mniej przezroczysta) i bardziej wytrzymała. Do pieluchowania wielorazowego warto używać tetry nie mniejszej wagowo niż 140 g. Do codziennego używania (przy karmieniu, odbijaniu czy zabiegach pielęgnacyjnych) sprawdzi się tetra o gramaturze 125 g.

 

Splot

Najbardziej popularnym splotem tetry jest splot klasyczny (tkany w kratkę). Obok niej na rynku znaleźć można tetrę birdseye. Splot tej tkaniny przypomina oczka. Birdseye od niedawna zbiera rzesze swoich zwolenników, ponieważ nawet w przypadku niższej gramatury (od tetry klasycznej) staje się ona bardziej chłonna, plastyczna i cieńsza po złożeniu. Cena tetry birdseye jest nieco wyższa od tetry klasycznej.

 

 

Sposoby bielenia

Tetra niebielona jest najbardziej naturalna. Jej pierwotny kolor jest kremowy a nawet jasno-brązowy. Takie odcienie zawdzięcza olejom, które naturalnie występują w bawełnie. Każdorazowe pranie będzie powodować wypłukiwanie się olejów i rozjaśnianie tetry, choć nigdy nie będzie ona biała. 

Tetra bielona wodą utlenioną to tetra biała, ale bezpieczna, która swój kolor zawdzięcza nieinwazyjnemu bieleniu. Większość pieluch tetrowych obecnie dostępnych na polskim rynku jest niebielona chlorem (jeśli sprzedawca czy producent nie posiada w opisie takiej informacji zawsze warto zapytać o sposób bielenia).

Tetra bielona chlorem to tkanina bielona chemicznie. Z uwagi na sposób otrzymywania białego koloru nie polecamy tego rodzaju tetry, ponieważ istnieje pewne ryzyko, że w procesie bielenia część związków chemicznych pozostaje w tkaninie, co może być niekorzystne w kontakcie ze skórą.

Obszycie

Pielucha tetrowa może być obszyta klasycznie (dwa boki podłożone i dwa boki płaskie) lub wszystkie boki płaskie, obszyte overlockiem. Jeśli szukamy tetry do celów pieluchowania wielorazowego to warto wybierać tetrę z płaskim obszyciem, ponieważ takie rozwiązanie będzie wygodniejsze dla dziecka, ścieg nie będzie uwierać i przeszkadzać. Do celów innych niż pieluchowe można wybrać dowolnie obszytą tetrę.

Składnie tetry

Sposobów na Origami z tetry jest co najmniej kilka. Poniżej przedstawimy wam możliwości. Wasze preferencje co do sposobu składania będą się różnić, a wpływ na to będzie mieć głównie wiek dziecka.
Najbardziej popularnym origami z tetry jest tzw. samolot. Technik na jego złożenie jest bardzo dużo. W sieci znaleźć można przepis na tak zwany samolot zmodyfikowany, który składa się nieco inaczej dla chłopca (siusiającego u góry) i dziewczynki (siusiającej na środku). Dedykowane składanie nie wyklucza jednak składania klasycznego zarówno dla chłopca jak i dla dziewczynki.